12 اصطلاح پرکاربرد و مهم در بازار بورس و سرمایه که باید بدانید!!

تابلو معاملات

اصطلاحات بورس به زبان ساده

می خواهیم در این مقاله به صورت کلی تمامی اصطلاحات رایج بورسی که در بین اهالی بازار سرمایه به صورت عمومی استفاده می شود را تعریف کنیم.

این مقاله مداوما در حال آپدیت شدن است و تا هیچ اصطلاح بازار برس از قلم نیفتد، ابتدا به ساکن از تابلو معاملات شروع خواهیم کرد.

اصطلاحات تابلو بورس

تابلو معاملاتی جایی است که در آن قیمت خرید و فروش، حجم،تعداد خریدار و فروشنده،میزان درصد تغییرات قیمت و … درج می گردد تا معامله گران بتوانند با نگاه به این تابلو اطلاعات دقیقی از معاملات در هر لحظه بدست بیاروند.

ما در این ویدیو قصد داریم شما را با تابلوی معاملاتی سایت tsetmc آشنا کنیم. همجنین در مقاله “ تابلو خوانی پیشرفته ” می توانید به صورت حرفه ای تابلو خوانی را آموزش ببینید.

tsetmc سایت شرکت فناوری بورس تهران است و در آن هر روزه از شنبه تا چهارشنبه معاملات سهام، اوراق بهادار، صندوق ها و… انجام می پذیرد و اطلاعات آن درج می شود.

این سایت گزینه ها و امکاناتی دارد که هر فردی که قصد ورود به این بازار را داشته باشد باید با آنها آشنا شود، نحوه کار با سایت را فرا بگیرد.

در اینجا ما امکانات این سایت را به شما توضیح خواهیم داد.

ویدیویی مقدماتی از شناخت تابلو tsetmc

در این ویدیو به بررسی و شناخت قسمت های مختلف سایت Tsetmc.com می پردازیم، سعی بر آن داریم تا اطلاعاتی مقدماتی از تابلوی معاملات را در اختیار مخاطبین محترم قرار دهیم و مخاطبین را با اصطلاحات کلی بورس تهران آشنا کنیم.

یادگیری اصطلاحات بورس

بورس چیست؟

شاید بهتر باشد قبل از توضیح شاخص بورس، اندکی به خود بورس بپردازیم. بورس، بازاری برای مبادله بین خریدار و فروشنده است که در آن سهام شرکت‌های مختلف خرید و فروش می‌شود.

واژه «شاخص» ترجمه کلمه انگلیسی (Index) است. این واژه در مفهوم کلی به معنای نماگر یا نشانگر و بیانگر عددی است که شما با استفاده از آن می‌توانید تغییرات ایجاد شده در یک یا چند متغییر را طی یک بازه زمانی خاص، مشاهده کنید. در واقع با بررسی یک شاخص می‌توانید وضعیت و نوسانات متغیرهای مورد بررسی آن شاخص را ببینید.

منظور از شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس، عددی است که وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت این بازار را نشان می‌دهد. ما در بورس فقط یک شاخص نداریم بلکه چند شاخص مختلف داریم که هر کدام از آنها وضعیت بورس را از جنبه خاصی به ما نشان می‌دهند. محاسبه هر کدام از این شاخص‌ها از طریق فرمول متفاوتی صورت می‌گیرد.

پس برای تحلیل آن باید بدانید کارکرد آن شاخص چیست؟

شاخص‌ها معیارهای مهمی هستند که با تحلیل و بررسی‌شان می‌توان از جنبه‌های مختلف، وضعیت گذشته و حال بورس را دریافت. در بین این شاخص‌ها چند شاخص از اهمیت بیشتری نزد افراد فعال در بازار بورس برخوردار هستند. در ادامه برخی از این شاخص‌ها را به شما معرفی می‎‌کنیم.

شاخص هم وزن

در محاسبه شاخص هم‌وزن به همه شرکت‌ها وزن یکسانی داده می‌شود در نتیجه اگر شاخص هم‌وزن مثبت شود یعنی اینکه تعداد بیشتری از شرکت‌ها در بورس مثبت هستند. امکان دارد در بورس تهران شاخص کل منفی باشد اما شاخص هم وزن مثبت. معنی آن این است که اگرچه سهام‌های شرکت‌های خیلی بزرگ در بورس منفی هستند اما تعداد زیادی از شرکت‌ها (با حجم کوچک و متوسط) مثبت‌اند.

تعریف حجم مبنا

مطابق با تعریف مندرج در تارنمای شرکت بورس اوراق بهادار تهران، حجم مبنا عبارت است: آن تعداد از یک نوع اوراق بهادار که باید در هر روز مورد دادوستد قرار گیرد تا تمام درصد تغییرات مجاز در آن روز در تعیین قیمت روز بعد لحاظ شود.

هدف از تعیین حجم مبنا این است که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند که نوسانات قیمت سهام در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخصی از سهام شرکت صورت گرفته است و در نتیجه وجود حجم می تواند مانع از ایجاد قیمت های غیراقعی و کاذب در بازار می شود.

با موافقت شورای عالی بورس و اوراق بهادار و طبق مصوبه های جلسه هفتم اسفندماه ۹۸ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مقرر شد که برای شرکت های موجود در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس ایران حجم مبنا معادل ۴ در ده هزار تعداد سهام شرکت اعمال شود. فرابورس ایران اعلام کرد که حداقل ارزش مبنا در بازارهای اول و دوم فرابورس، ۵۰ میلیارد ریال و در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه به ترتیب ۲۰، ۱۰ و ۵ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

همچنین حداکثر ارزش مبنا برای شرکت های با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال و بالاتر ۱۲۰ میلیارد ریال تعیین شده است و برای شرکت های با سرمایه کمتر از ۲۰ هزار میلیارد ریال، حداکثر ارزش مبنا ۱۰۰ میلیارد ریال خواهد بود.

قیمت پایانی

قیمت پایانـی سهام یک شرکت، به میانگین قیمت‌هایی گفته می‌شود که آن سهم در طول روز، براساس آن قیمت‌ها مورد داد و ستد قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که سامانه معاملاتی بورس پس از محاسبه میانگین قیمت سهم در طول روز، بصورت خودکار بررسی می‌کند که آیا میزان معاملات سهم نیز به اندازه حجم مبنا بوده است یا خیر؟

در حقیقت اگر حجم معاملات سهم حداقل به اندازه حجم مبنا باشد میانگین محاسبه شده، به عنوان قیمت پایانی سهم در سامانه معاملات ثبت می‌شود، اما اگر حجم معاملات سهم از حجم مبنا کمتر شود به همان نسبت از میزان افزایش یا کاهش قیمت سهم هم کاسته شده و قیمت پایانی، بر این اساس محاسبه و در سامانه معاملات ثبت خواهد شد.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت سهمی در ابتدای روز شنبه، ۲۰۰ تومان و میانگین قیمت معاملات این سهم در طول روز شنبه نیز ۲۰۶ تومان باشد. بنابراین، میانگین قیمت سهم در پایان روز شنبه، در مقایسه با ابتدای روز، ۶ تومان، یعنی ۳ درصد رشد داشته است.

حال اگر تعداد سهام معامله شده آن شرکت در طول روز شنبه، برابر با حجم مبنا باشد، قیمت پایانی سهم در روز شنبه، همان ۲۰۶ تومان خواهد بود، اما اگر تعداد سهام معامله شده آن شرکت، تنها معادل نصف حجم مبنای تعیین شده برای این سهم باشد، طبیعتا میزان افزایش سهم نیز از ۶ تومان، به ۳ تومان کاهش یافته و قیمت پایانی سهم در روز شنبه، ۲۰۳ تومان تعیین خواهد شد.

گفتنی است که قیمت پایانی سهم در یک روز، به عنوان قیمت پایه آن سهم در ابتدای روز بعد، در سامانه معاملات بورس درنظر گرفته می‌شود.

اصطلاحات تخصصی بورس

استراتژی :

مجموعه ای از اعمال که می تواند به صورت تکنیکال یا بنیادی در یک سهم اتفاق بیفتد و برای یک تحلیل گر و معامله گر سیگنال خرید یا فروش صادر کند، این مجموعه باید همراه یک مدیریت ریسک و سرمایه دقیق همراه شود تا بتواند به بهترین حالت فرد را در بازار بیمه کند.

سیگنال خرید یا فروش :

به دست آوردن حالتی خاص در استراتژی که باعث به وجود امدن موقیعت خرید در سهم یا موقیعت فروش می شود را سیگنال خرید یا فروش می گویند.

929 1

استراتژی چریکی، همین الان کلیک کنید

مدیریت ریسک و سرمایه :

تقسیم میزان سرمایه به سهام یا دارایی های مختلف با توجه به ریسکی که انها به سرمایه تحمیل می کنند را مدیریت ریسک و سرمایه می گویند.

برای اطلاعات دقیق تر در مورد استراتژی و تهیه یک استراتژی خاص و تست شده در بازار بورس تهران به صفحه زیر مراجعه کنید.

معامله گر :

فردی است که با دید کسب سود شروع به خرید و فروش در بازارهای مالی مانند بورس می کند، او باید از یک استراتژی کامل بهره مند باشد و در کنار آن بتواند خود را به صورت کامل با استراتژی وفق دهد.
یک معامله گر حرفه ای دارای روحیه و اعصاب بسیار قوی است، همواره می تواندخود را در بازار کنترل کند و از استراتژی خود عبور نکند.

سرمایه گذار :

به نوعی او نیز معامله گر است اما فرق او با معامله گر تمام وقت  بازار سرمایه یا بازار های مالی در این است که، او به دنبال خرید با دید بلند مدت در بازار سهام است و به خرید و فروش در بازار سهام به عنوان شغلی تمام وقت نگاه نمی کند.

اصطلاحات رایج در بورس

(عامیانه در میان اهالی بازار)

بازیگر سهام (مارکت میکر):

مارکت میکر یا بازی گردان سهام، به شخص یا اشخاصی گفته می شود که با نقدینگی قابل توجه و داشتن اخبار یک شرکت یا یک بازار خاص در آن سرمایه گذاری می کنند.

بازیگر سهام  در یک سهم صف خرید و صف فروش تشکیل می دهد، در سهم رنج مثبت و منفی می کشد و در نهایت به هدف اصلی خود می رسد.

حال این هدف می تواند بالا بردن قیمت،پایین آوردن یا ثابت نگه داشتن قیمت سهم یا کالایی باشد که در آن فعالیت دارد.

رنج مثبت یا منفی کشیدن:

این طور تصور کنید سهمی در قیمت مثبت ۱ درحال معامله است مادامی که افزایش تقاضای سنگین در سهم به وجود نیاید دامنه نوسان سهم در محدوده ۱ درصد مثبت تا صفر تابلو متغیر است، اینجا مارکت میکر قصد دارد سهم زیادی از بازار بخرد و سهم را صف خرید کند یا تا نزدیکی صف خرید هدایت کند، بازیگر سهم با افزایش تقاضای شدید در سهم قیمت را رشد می دهد این تقاضا، تقاضای عادی بازار نیست به این حرکت رنج مثبت می گویند و عکس این عمل رنج منفی است.

خشک شدن سهم :

منظور از خشک شدن سهم، جمع آوری میزان زیادی از سهام شناور سهم است، در واقع بازیگر سهم میزان زیادی از سهام شناور بازار را جمع اوری کرده و حجم معاملات به شدت کاهش می یابد در اصطلاح به این عمل خشک شدن سهم گفته می شود.

آشنایی با اصطلاحات بورس

در بورس اصطلاحات کف بازاری زیادی استفاده می شود، ما برخی ازآنها را در این مقاله برای شما بازگو کردیم.
همواره در هر بازاری اصطلاحاتی وجود دارد که اهالی بازار از آن استفاده می کنند، در بورس نیز این گونه ادبیات منحصر به فردی وجود دارد، این ادبیات و اصطلاحات جدا از اصطلاحات تخصصی بورس و بازارهای مالی است.

آنچه بر ما گذشت

در این مقاله سعی داشتیم اصطلاحات عامیانه و عمومی بازار بورس را با هم مرور کنیم، در مقاله پول هوشمند و سهام شارپی این دو اصطلاح رایج بازار را نیز می توانید مطالعه کنید.

مخاطب عزیز


ما سعی داریم، در  مقالات  سایت شکارروند، آموزش معامله گری و سرمایه گذاری در بازارهای مالی را به شما انتقال دهیم. برای هر چه بهتر شدن مطالب سایت پیشنهادات خود را در انتهای همین مقاله کامنت کنید 
از اینکه ما را برای  خدمت رسانی بهتر یاری می دهید از شما متشکریم 
>
close-link