متاورس چیست؟ 0تا100 هرآنچه که باید ازدنیای Metaverse بدانید

metaverse 01.png.l 1

متاورس چیست؟ شاید این یکی از پر تکرار ترین پرسش هایی باشد که بین اهالی بازار و دوستداران تکنولوژی وجود دارد.

متاورس به گفته زاکربرگ – صاحب شرکت فیسبوک ( متا ) – دروازه ای برای زندگی در جهان دیجیتال محسوب می شود.

اما آیا بالاخره انسان به یکی از دیرینه ترین آرزوهای خود می رسد؟ آیا تمام تصاویری که سال ها فیلمسازان و نویسندگان مختلف سعی کرده اند از زندگی مجازی بشریت به نمایش بگذارند، به واقعیت می پیوندد؟ متاورس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ آیا با یک تب تکنولوژی رو به رو هستیم و یا به واقع قرار است تغییری بزرگ در زندگی ما رخ بدهد؟ ارزهای متاورس چیست؟

این ها مهمترین سوالاتی است که در مورد متاورس به عنوان دروازه ای برای زندگی در جهان دیجیتال پرسیده می شود. سعی می کنم در ادامه به آن ها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

متاورس چیست
متاورس چیست؟ 0 تا 100 هر آنچه که باید از دنیای Metaverse بدانید

متاورس چیست؟ بازخوانی یک خبر!

چند هفته ی گذشته بود که مالک شرکت فیسبوک طی یک پیام ویدیویی اعلام کرد که می خواهد با معرفی متاورس عملا اولین معمار واقعی دنیای دیجیتال باشد. او با تغییر نام شرکت خود – فیسبوک به متا – عملا نشان داد که او تمام سرمایه مالی و انسانی خود را در این مسیر قرار داده است و به نوعی زاکربرگ بر سر متاورس یک قمار بسیار سنگین کرده است.

در صورتی که این پروژه به هر دلیل با شکست همراه شود، عملا شرکت فیسبوک – متا – و صاحب جنجالی آن – زاکربرگ – از بین خواهند رفت.

اما Metaverse چیست؟ موسس و مدیرعامل شرکت متا این گونه به این سوال پاسخ می دهد. متاورس یک پلتفرم یا یک برنامه هوشمند جدید نیست. بلکه متاورس یک دنیای جدید است. یک زمینه جدید برای ایجاد فناوری های جدید در دنیایی جدید!

Metavers 02
ارز متاورس چیست

متاورس چیست؟ آیا یک پلتفرم از شبکه های اجتماعی است؟

بگذارید ساده تر توضیح دهیم. امروز اینگونه تصور می شود که فضای مجازی تبدیل به یک امکان و الزام غیر قابل انکار شده است. به عبارت ساده در دنیای امروز تقریبا نمی توان روزی را بدون استفاده از فضای مجازی تصور کرد.

این فضا امکانات فوق العاده ای را در اختیار انسان ها قرار داده است و همین امکانات است که عملا انسان ها را به خود جذب نموده. نکته مهم این است که قبل ارز ظهور این شبکه های مجازی و فضای اینترنتی، عملا نیازی به امکانات ارائه شده توسط آن ها احساس نمی شد. اما بعد از ظهور هر کدام از این شبکه های اجتماعی و امکانات آن ها رفته رفته نیاز به آن ها ایجاد شد.

به نوعی می توان گفت در ابتدای کار این شبکه ها کمتر کسی بود که برای امور روزانه خود به آن ها محتاج باشد. اما امروز شبکه های اجتماعی تبدیل به یک عنصر اساسی در زندگی بشریت شده است.

امروز بسیاری به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به واسطه این شبکه ها درآمد زایی می کنند. بسیاری دیگر پاسخ نیازهای خودشان را از دل همین شبکه های اینترنتی و مجازی پیدا می کنند.

به عبارت ساده تر دنیای امروز دنیایی است که اینترنت به شما این امکان را می دهد نیازی به خروج از خانه نداشته باشید. یعنی شما با استفاده از اینترنت امکان درآمدزایی، خرید محصولات مورد نیاز، به دست آوردن انواع خدمات آموزشی و … و حتی انجام انواع تفریحات مختلف در منزل را فراهم کرده است.

از این رو بسیاری معتقد هستند که عملا دنیای امروز دنیای مجازی و اینترنتی است. اما سوال این است که آیا واقعا انسان به انتهای مجازی بودن رسیده است؟ اگر به فیلم های علمی – تخیلی علاقه مند باشید به خوبی می توانید به این سوالات پاسخ دهید.

سال هاست که نویسنده ها و کارگردان های این دسته از فیلم ها فضای تمام مجازی را برای انسان در نظر گرفته اند که عملا انسان در آن به قدرت هایی دست پیدا می کند که ذاتا از انجام آن ها عاجز است.

9 نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین

پس ساده تر بخواهیم بگوییم، دنیای امروز ما دروازه ای به زندگی در جهان دیجیتال محسوب می شود. اگر بخواهیم بگوییم در این بین نقش متاورس چیست باید اینگونه گفت که متاورس اولین قدم برای تحقق دنیایی است که تنها در فیلم ها و کتاب های علمی – تخیلی آن ها را می خواندیم و می دیدیم.

اما نوبت این است که بهتر بدانیم متاورس چیست و مفاهیمی مانند متاورس ارز دیجیتال یا ارز متاورس چیست؟ با ما همراه باشید.

Metavers 03

متاورس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که در بالاتر بیان کردیم متاورس نه یک برنامه هوشمند است و نه حتی یک برنامه یا فضای مجازی جدید. متاورس یک دنیای جدید در برابر دنیای ما محسوب می شود. بگذارید ساده تر توضیح دهیم.

در طول تاریخ پیشرفت انسان و بشر از دو جنبه قابل بررسی است. بخش بزرگی از تاریخ انسان ها پیشرفت را با بهبود یک روش و تکمیل آن معنی کرده اند.

به طور مثال انسان های اولیه رفته رفته سعی کرده اند با شیوه های نوین و بهترین شکار کنند. آن ها حرکت به سوی شکار بهتر را یک پیشرفت می دانستند.

اما جنبه مهمتری از پیشرفت نیز وجود دارد که در برهه های خاصی از تاریخ بشریت رخ داده است. انسان و بشر در جایی که تصمیم می گیرد بر خلاف یک روش یا یک ابزار قدم بردارد و به طور کامل آن را کنار بگذارد و سراغ یک روش یا ابزار جدید برود، عملا نقطه عطف پیشرفت انسانی رقم می خورد.

به عبارت ساده تر بزرگ ترین و مهمترین تغییرات و تاثیرات زندگی بشریت را همان رها کردن یک راه سنتی و استفاده از مسیری کاملا نو و جدید رقم زده است.

در واقع در همان مثال بالا انسان نخستین جایی تصمیم گرفت که شکار را به عنوان تنها راه نجات کنار بگذارد و سراغ سایر روش ها و ابزارها برود. اینجا بود که انسان ها از مرحله ای به مرحله ای دیگر رفتند.

این داستانی است که در کل تاریخ بشریت وجود داشته و دارد. اگر به دنیای امروز خودمان نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که برخی از پیشرفت ها از نوع اول و برخی دیگر از نوع دوم هستند. اما باید قبول کرد که تغییر یک روش و کنار گذاشتن آن عملا کار چندان ساده ای نیست.

با این حال آن چیزی که باعث می شود انسان پیشرفت کند، مسئله ای به نام نیاز و کاربرد است. در واقع اگر یک مسیر یا ابزار جدید یا تغییر یک ابزار نتواند نیازی را برطرف کند و کارایی چندانی نداشته باشد، عملا به درد نمی خورد و سریع از بین میرود.

حال به سوال خودمان بازگردیم. متاورس چیست؟ متاورس پیشرفتی از نوع دوم محسوب می شود. یعنی در برابر یک روش یا یک ابزار ایجاد شده است و قرار است راه جدیدی را برای خود بسازد.

اما برای این که بهتر بتوانیم بدانیم متاورس چیست عملا باید نیاز به آن و کاربری آن را کشف کنیم. به عبارت ساده تر باید بدانیم که عملا کاربرد متاورس چیست؟

Metaverse چیست
Metaverse چیست

متاورس چیست؟

تا اینجا برای این که بدانیم متاورس چیست چند مفهوم اساسی را تحت قالب چند سوال عنوان کردیم:

  1. آیا متاورس یک شبکه یا پلتفرم اجتماعی است؟
  2. آیا اینترنت و فضای مجازی اخرین مفهوم مهم بشری محسوب می شود؟
  3. متاورس در کدام دسته از پیشرفت قرار می گیرد؟
  4. کاربری متاورس چیست؟

در بالا سعی شد به برخی از این سوالات پاسخ داده شود. اما برای این که بدانیم متاورس چیست و عملا ارزهای دیجیتال متاورس به چه کاری می آیند، باید با کاربرد اصلی این مفهوم آشنا شویم.

همانطور که در بالا گفتیم انسان امروزی می تواند به واسطه اینترنت تمام نیازهای خود را به نوعی برطرف کند که نیازی به خروج از منزل نداشته باشد. بنابراین می توان گفت که انسان توانسته شبکه های اینترنتی را تقریبا به حد کمال بهبود ببخشد.

بلاکچین اولین قدم برای عبور از اینترنت محسوب می شد. بلاکچین ثابت کرد که دنیای شبکه های اینترنتی ضعف های جبران ناپذیری دارد و نمی توان بر اساس اینترنت پا را از این فراتر گذاشت. از این رو بلاک چین با تغییر مفاهیم اینترنتی عملا کاری کرد که انسان به بخش بزرگی از نادانسته های خویش وارد شود.

بهترین سرمایه گذاری تا سال 1400؟ دلار یا بیت کوین

بلاک چین با حذف تمرکز و ایجاد یک شبکه مبتنی بر نود – کاربر – عملا جهان را با مفهومی جدید رو به رو کرد. اولین کاربری شبکه های بلاک چین را بیت کوین رقم زد ( در مقاله بیت کوین چیست می توانید با مفهوم بیت کوین آشنا شوید). در واقع بیت کوین نشان داد که به واسطه این شبکه ها می توان نقل و انتقال مالی را بدون واسطه و بدون توجه به هیچ نهاد یا دولت خاصی انجام داد.

اما سوال اصلی که در مورد بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال همواره مطرح بود این بود که عملا نمود خارجی این ارزها چیست؟ در واقع بسیاری به دنبال ایجاد رابطه ای میان ارزهای دیجیتال و دنیای واقعی بوده و هستند.

کشورهای مختلف سعی کردند با ایجاد خودپردازهای ارزهای دیجیتال عملا رابطه ای بین دنیا واقعی و ارزهای دیجیتال ایجاد کنند. اما واقعیت این است که ذاتا ارزهای دیجیتال از دنیا واقعی ما کاملا دور است و این دو مفاهیمی هستند که در یک جا نمی گنجند.

از این رو عملا به نظر می رسید که نیاز است دنیایی متناسب با ارزهای دیجیتال معتبر ساخته شود. به بیان بهتر عملا بشر به این احساس نیاز رسید که باید دنیای مجازی خود را راه اندازی کند. همان دنیایی که سال ها و دهه های قبل در فیلم ها و رمان ها آن را پیش بینی کرده بودند.

این دنیا توسط زاکربرگ طراحی و ایجاد شده است. به نوعی می توان گفت که متاورس دنیایی مجازی در کنار دنیای حقیقی و احتمالا در تقابل با آن است. از این رو کاملا مشخص است که چرا مفهوم متاورس ارز دیجیتال کنار یکدیگر به کار برده می شود.

حال سوال اصلی این است که در پاسخ به سوال متاورس چیست؟ می گوییم که متاورس یک دنیای جدید و مجازی است، منظور ما از دنیا چیست؟ پاسخ به این سوال می تواند ویژگی های جالبی از متاورس را به ما نشان دهد.

ارزهای دیجیتال متاورس
ارزهای دیجیتال متاورس

زندگی در جهان دیجیتال

تعریف شما از مفاهیمی مانند جهان یا دنیا چیست؟ در واقع شما دنیا را چه چیزی تعریف می کنید؟ در واقع شما چه انتظاری از دنیا دارید؟

دنیا محلی است که شما در آن می توانید به تمامی نیازهای خودتان پاسخ دهید و به نوعی در آن زندگی کنید.

بنابراین وقتی می گوییم متاورس یک دنیای جدید است. بدین معنی است که متاورس محلی جدید برای زندگی بشری محسوب می شود. اما این دنیای جدید نه مریخ است و نه هیچ سیاره ای دیگر، بلکه متاورس دنیایی است مجازی!

در واقع متاورس یک دنیای مجازی محسوب می شود که شما می توانید در آن به همه نیاز خودتان پاسخ دهید. اما نکته اساسی این است که اساسا در هر دنیایی شما برای این که بتوانید به نیازهای خودتان پاسخ دهید باید هزینه پرداخت کنید.

وقتی دنیای شما مجازی باشد، سرمایه و پول شما نیز باید مجازی باشد. پس عملا متاورس اصلی ترین ابزار برای تبدیل شدن به دنیای جدید – یعنی ارز مجازی و دیجیتالی – را در اختیار دارد. از این روست که مفاهیم متاورس ارز دیجیتال هم ارز یکدیگر قرار دارند.

بیایید با یک دیگر دنیای متاورس را تخیل کنیم. شما در این دنیا یک شخصیت مجازی – حقیقی خواهید داشت. بدین معنی که تصویری از شما در این دنیا ساخته می شود. اما شخصیت شما در دنیای مجازی متاورس همان است که در دنیای بیرون و واقعی وجود دارد.

همچنین در متاورس از ویژگی واقعیت افزوده به شکل حرفه ای تری استفاده شده است. بنابراین شما می توانید در یک زمان رابطه منطقی و زیبایی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی ایجاد کنید.

اما نکته بسیار مهم این است که شما در این دنیا می توانید هر آن چیزی که دوست دارید خرید و فروش کنید. به نوعی شما در این دنیا می توانید زندگی جدیدی را شروع کنید و با ویژگی های جدیدی زندگی کنید.

حداقل برداشت بیت کوین چقدر است؟! [میزان سقف و کف برداشت]
Metaverse ارز دیجیتال
Metaverse ارز دیجیتال

آماده همه چیز باشید

در دنیای امروز شما چگونه نیازهای خودتان را پاسخ می دهید؟ با مراجعه به یک تامین کننده یا فروشنده و با پرداخت هزینه مورد نیاز، محصول یا خدمات مورد نظر خودتان را به دست می آورید.

همچنین اتفاقی قرار است در متاورس رخ بدهد. در واقع شما در متاورس درست مانند دنیای واقعی قرار است با مفاهیمی مانند خرید و فروش – خریدار یا فروشنده – رو به رو شوید.

این مسئله می تواند ما را به جنبه ای دیگر از پاسخ سوال متاورس چیست؟ برساند. در واقع زاکربرگ به عنوان مالک این دنیا امروز در حال فروش زمین های مجازی در دنیای متاورس است!

دنیای متاورس در حال شکل گیری است. گویی قرار است دنیای امروز را رها کنیم و تنها با یک رابط به دنیایی متصل شویم که در آن زندگی می کنیم!

همه چیز در دنیای اطراف ما در حال تغییر است. حال سوال اصلی این است که آیا دنیای بعدی به واقع متاورس است و یا تنها با یک تب تکنولوژی رو به رو هستیم؟

ارزهای متاورس چیست
ارزهای متاورس چیست

آینده متاورس چیست؟

سوال مهم دیگری که باید به آن بپردازیم این است آیا قرار است متاورس در آینده وجود داشته باشد یا خیر؟ در واقع سوال مهم این است که آیا می توان بر روی مفاهیم متاورس مانند ارزهای دیجیتال متاورس (Metaverse ارز دیجیتال ) سرمایه گذاری کرد یا خیر؟

صاحب متا – فیسبوک سابق – تمام چیزی که دارد را بر روی این پروژه سرمایه گذاری کرده است. اما این موضوعی نیست که بتوان بر اساس نسبت به آینده متاورس امیدوار بود. در واقع به نظر می رسد زاکربرگ می خواهد تغییری مانند ویندوز و مایکروسافت در دنیا ایجاد کند. اما آیا این مسئله شدنی است؟

فاصله بین دنیای واقعی و دنیای متاورس بسیار زیاد است. همین مسئله می تواند مهمترین چالش در مورد متاورس محسوب شود. این که بشر روزی قرار است در دنیای مجازی زندگی کند، تقریبا اتفاقی قابل پیش بینی است. اما سوال این است که آیا انسان امروزی توانسته به این بلوغ و رشد فکری برای استفاده از این فضا برسد؟

به نظر می رسد که بلاک چین و بیت کوین توانسته است اولین ابزارهای این دنیای جدید را به دست انسان بدهد. از نظر فرهنگی نیز انسان امروزی ساعت ها در دنیای مجازی غرق می شود و به نوعی به آن محتاج شده است. پس به نوعی می توان گفت که متاورس و ارزهای دیجیتال متاورس می تواند چیزی فراتر از یک تب تکنولوژی باشد.

از طرف دیگر این پروژه سرمایه گذار های عظیمی را به خود جذب کرده است. بنابراین عملا می توان گفت که این پروژه پایه های قوی بسیاری دارد و به این سادگی ها از بین نمی رود. اما با این وجود باید به این نکته توجه داشته باشید که در دنیای امروز همه چیز ممکن است.

هنوز بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی اعتمادی به آینده بازار ارزهای دیجیتال و بلاک چین ندارند و معتقد هستند که این بازار روزی با شکست مواجه خواهد شد. اگر این اتفاق رخ بدهد تمامی مفاهیمی وابسته به آن مانند همین متاورس نیز به نابودی کشیده خواهد شد.

متاورس چیست

سوالات متداول

  • ارزهای متاورس چیست؟

به طور کلی به تمامی ارزهای دیجیتال که قابلیت خرید و فروش در دنیای متاورس را به کاربران میدهد ارزهای متاورس گفته می شود.

در خاطر داشته باشید که در این دنیای مجازی شما هیچ مرز و محدودیتی نخواهید داشت و شما می توانید بدون هیچ محدودیتی با تمام دنیا در ارتباط باشید. اگر این اتفاق رخ بدهد. عملا دنیای امروز ما با تغییرات عمده ای رو به رو خواهد شد.

  • متاورس چیست؟

متاورس دنیای جدید و مجازی است که به نوعی بر اساس بلاک چین و بیت کوین شکل گرفته است. در این دنیا می توان بدون هیچ تمرکز و ناظری و خارج از هر محدوده ای زندگی کرد و از آن لذت برد. به نظر می رسد که آینده دنیا در اختیار مفاهیمی مانند متاورس باشد. حتی اگر متاورس روزی شکست بخورد، همچنان این ایده و نظر وجود دارد و روزی به وقوع خواهد پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.