آموزش اصطلاحات فارکس به زبان ساده رایگان در 7 دقیقه !!!

Negar ۲۰۲۲۱۱۲۳ ۰۰۵۱۵۵ 1

دنیای اقتصاد، دنیای پیچیده‌ای نیست و تنها نداشتن اطلاعات کافی درباره‌ی آن باعث می‌شود تا پیچیده به نظر برسد. بازار فارکس نیز به عنوان بخشی از دنیای اقتصادی، از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و با یادگیری زبان مخصوص آن، به راحتی می‌توانید در این بازار فعالیت مفید و سودمند داشته باشید برای شروع کار نیاز است با اصطلاحات فارکس آشنا شوید .

اگر به فعالیت در بازار فارکس علاقه دارید اما با مفاهیم اولیه فارکس آشنایی کامل ندارید، اولین قدم برای شما یادگیری اصطلاحات بازار فارکس است در این مقاله تلاش شده لغات و اصطلاحات فاندامنتال فارکس آموزش داده شود.

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات فارکس به زبان ساده

در زیر مفاهیم و اصطلاحات فارکس با توجه به میزان اهمیت و استفاده آن‌ها انتخاب شده‌اند. این اصطلاحات رایج مفاهیم اولیه فارکس به شما کمک می‌کنند تا در معاملات اقتصادی هوشیارتر و حرفه‌ای‌تر عمل کنید.

اصطلاحات بازار فارکس

 • جفت ارزهای فارکسCurrency pair

یکی از لغات و اصطلاحات فارکس که بسیار متداول است در بازار فارکس، این جفت ارزها هستند که معامله می‌شود؛ در واقع یک ارز خریداری می‌شود و ارز دیگر فروخته می‌شود که با هم نرخ ارز را تشکیل می‌دهند. جفت ارزها، در حقیقت دو ارز متفاوت از یکدیگر می‌باشند که وقتی با هم معامله می‌شوند، ارزش آن‌ها یکسان می‌باشد. جفت ارز‌ها این امکان را می‌دهند تا قیمت یک ارز را با ارز دیگر مقایسه کنید.

 • بروکر Broker

یکی از متداول ترین اصطلاحات فاندامنتال فارکس است،با وجود این که در بازار معاملات اقتصادی فارکس، خریداران و فروشندگان این امکان را دارند تا هزاران مایل از یکدیگر فاصله داشته باشند، اما برای یافتن یکدیگر، باید یک ساختاری ایجاد شود که با نیاز آن‌ها مطابقت داشته باشد و دقیقا در همین مرحله، بروکرها حائز اهمیت هستند. خریداران و فروشندگان برای خرید و فروش ارز در بازار فارکس به کارگزاران محلی یا بروکرها مراجعه می‌کنند. کارگزار فارکس به عنوان یک رابط بین فرد و بازار عمل می‌کند. به طور ساده‌تر، برای یافتن یک خریدار یا فروشنده ارز، می‌توانید به یک بروکر مراجعه کنید و آن‌ها شما را به یک فروشنده یا خریدار وصل می‌کنند.

اصطلاحات فارکس pdf

اصطلاحات فارکس به زبان ساده

 • نرخ ارز مبادله Exchange rate

نرخ ارز یکی از اصطلاحات بازار فارکس است که این امکان را دارد تا با نرخ ارز کشوری دیگر معامله شود.

 • ارز پایهBase currency

ارز پایه از مهم‌ترین مفاهیم فارکس در بازار به حساب می‌آید و حرف اول را می‌زند؛ به طوری که ممکن است بر نرخ سایر ارزها نیز تاثیر بگذارد و برای تحلیل‌گران اقتصادی بازار فارکس بسیار مهم به شمار می‌آید.

 • ارز ثانویه Quote currency

دومین ارز در میان جفت ارزهای فارکس به حساب می‌آیدو از اصطلاحات فارکس می باشد. این ارز همان طور که گفته شد ارز دوم است که تعیین میزان آن برای خرید ارز پایه لازم می‌باشد.

 • پوزیشن position

پوزیشن از اصلاحات رایج و مفاهیم اولیه فارکس می‌باشد و در اینجا به معنی وضعیت و موقعیت نیست، بلکه به معنای انجام معاملات در فارکس می‌باشد.

مفاهیم و اصطلاحات فارکس

 • خرید ارز Long position (buy)

یکی از مفاهیم و اصطلاحات فارکس به زبان ساده این مورد است؛ بدین معنا که فرد یک دارایی و یک ارز را در این بازار خریداری می‌کند، به امید این که در آینده ارزش آن در بازار افزایش یابد و در واقع موقعیت ارز در جدول بالاتر رود.

 • فروش ارز  Short position (sell)

از اصطلاحات فاندامنتال فارکس است،وقتی که افراد در دنیای فارکس ارز خود را می‌فروشند، به اصطلاح به آن پوزیشن کوتاه می‌گویند که فرد ارز خود را می‌فروشد زیرا گمان دارد در آینده ارزش آن در جدول پایین‌تر می‌آید. این اصلاح و اصطلاح قبلی از اصطلاحات رایج فارکس می‌باشند.

 • قیمت درخواستی Ask price

قیمت یک دارایی در بازار فارکس برای خرید می‌باشد. قیمت درخواستی نقطه مقابل قیمت پیشنهادی است، در واقع در اینجا شما ماجرا برعکس است، چرا که شما یک قیمت را برای دارایی و ارز خود تعیین می‌کنید و از خریداران بالقوه می‌خواهید ارز را با هم قیمت درخواستی شما خریداری کنند؛ به عبارت دیگر، این قیمت را فروشندگان ارائه می‌دهند و قیمت پیشنهادی را خریداران ارائه می‌دهند.

 • اسپرد Spread

اسپرد یکی از اصطلاحات بازار فارکس می‌باشد که به تفاوت قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی یعنی قیمت خرید و قیمت فروش دارایی اشاره دارد. یافتن بهترین اسپرد برای تجارت در اولویت هر معامله‌گر می‌باشد چرا که این سود بر سود بالقوه کسب شده تأثیر می‌گذارد. با این وجود، پیدا کردن کم‌ترین بازده در فارکس سخت می‌باشد زیرا کارگزاران فارکس بسیار متعدد هستند. به همین ترتیب، همه آن‌ها اسپردهای مختلفی را ارائه می‌دهند و ایجاد پایین‌ترین اسپرد را دشوار می‌کند.

آموزش شناسایی فوری و سریع انواع پیوت در بورس|پیوت چیست ؟

Forex Terminology 05 min

 • استهلاک و یا کاهش ارزش ارز Depreciation/devaluation

به معنای کاهش ارزش نرخ ارز در میان مفاهیم و اصطلاحات فارکس می‌باشد.

 • Lot

در اصطلاحات بازار فارکس لات همان چیزی است که معامله می‌شود. هر لات استاندارد برابر با 100000 واحد ارز پایه فارکس که پیشتر توضیح داده شد می‌باشد. اگر برای مثال، شما قصد معامله با دلار کشور ایالات متحده را داشته باشید، این نرخ 100000 می‌باشد. ارزش لات توسط صرافی یا تنظیم‌کننده بازار تعیین می‌شود تا این اطمینان در معامله‌گران ایجاد شود که همه افراد با توجه به میزان نرخ معینی معامله می‌کنند. در مجموعه آموزش کامل اصطلاحات فارکس به زبان ساده، لات را به چهار اندازه تقسیم می‌کنیم: لات استاندارد، لات مینی، لات میکرو و لات نانو تا به معامله‌گران امکان مدیریت بیشتری در هنگام مواجهه با آن‌ها داده شود.

 • Gapping

در گپینگ، قیمت افتتاحیه یک روز، به طور قابل توجه‌ای بالاتر یا پایین‌تر از قیمت روز قبل بدون داشتن فعالیت تجاری در بین این دو قیمت می‌باشد. در واقع، این مفهوم از مفاهیم فارکس بدان معنا است که یک درخواست محدود یا متوقف شده می‌تواند با قیمتی متفاوت از قیمت دلخواه و قابل پیش‌بینی ارائه شود.

اصطلاحات فارکس pdf

آموزش اصطلاحات فارکس به زبان ساده

 • اهرم Leverage

اهرم یکی از مفاهیم و اصطلاحات فارکس به زبان ساده می‌باشد؛ بدین معنا یک فرد سرمایه‌گذار و معامله‌گر در دنیای فارکس می‌تواند از این اهرم‌ها برای افزایش قدرت معامله و مدیریت سرمایه‌ی خود در بازار استفاده کند. این اهرم‌ها نه تنها در بازار فارکس بلکه در سایر بازارهای اقتصادی نیز کاربرد دارند و افراد می‌توانند با ارائه آن، سود کنند و وسیله‌ای برای جلوگیری از رکود در بازار معاملات به شمار می‌آید. بروکرها یا کارگزاران مالی تمایل دارند تا افراد از اهرام‌های زیادی استفاده کنند تا خود بروکرها سود بیشتری ببرند.( برای آشنایی بیشترمی توانید مقاله اهرم (Leverage) را مطالعه نمایید )

 • Margin

یکی از اصطلاحات بازار فارکس می‌باشد که به حداقل سرمایه برای فارکس و سپرده لازم برای ایجاد یک پوزیشن باز در بازار اشاره دارد. مارجین همان میزان پولی است که در یک معامله واحد در بازار به کار برده می‌شود. مارجین به سادگی بخشی از وجوه شماست که کارگزار فارکس آن را از مانده حساب شما جدا می‌کند تا تجارت شما را باز نگه دارد تا بتوانید ضررهای محتمل را مدیریت کنید.

 • CALL MARGIN

تمام شدن و از بین رفتن دارایی شما در بروکر به دلیل عدم رعایت مدیریت ریسک و سرمایه در حین معاملات را در اصطلاحات فارکس کال مارجین می گویند، به طور واضح تر اگر بخواهیمک توضیح دهیم وقتی شما معامله ای باز می کنید میزانی سرمایه درگیر آن کرده اید اگر معامله شما وارد زیان شود و حد زیان برای آن تعریف نشده باشد یا حد زیان آن به اندازه کل سرمایه شما باشد، وقتی قیمت به نقطه ای برسد که زیان شما از میزان کل سرمایه بیشتر شود بروکر دارایی شما را به طور کامل برداشت میکند و حساب شما کال مارجین می شود.

چگونه سرمایه گذاری در بورس آمریکا انجام دهیم؟

اصطلاحات فارکس

 • Pips

این مفهوم از مفاهیم فارکس، مخفف درصد در بهره می‌باشد و به کوچک‌ترین و کم‌ترین تفاوت و حرکتی اشاره دارد که یک نرخ ارز می‌تواند در بازار فارکس ایجاد کند. همچنین این مفهوم تغییر نرخ ارز برای یک جفت ارز را نیز مورد سنجش قرار می‌دهد. Pip عدد چهارم و نهایی بعد از رقم اعشار است (به استثنای جفت ارزهای مبتنی بر ین ژاپن که فقط با دو رقم اعشار نمایش داده می‌شوند). پیپ وسیله‌ای است که با آن سود و زیان بازار کمی می‌شود.

 • مدیریت ریسک Risk management

دنیای اقتصاد، دنیای با ثباتی نیست و همواره افراد فعال در این عرصه با ریسک‌های متفاوتی روبه‌رو هستند. مدیریت ریسک نیز یکی از مفاهیم و اصطلاحات فارکس است؛ بدین معنا که فرد باید بتواند با اتخاذ استراتژی و برنامه‌های مناسب ریسک مالی خود را کاهش دهد. برای مثال، در زمانی که احساس ضرر می‌کند، باید سعی کند با اتخاذ استراتژی‌های مناسب و تسلط بر بازار، زیان را برای سرمایه خود به حداقل ممکن برساند و دستور توقف ضرر را صادر کند.

اصطلاحات فارکس به زبان ساده

 • توقف ضرر Stop loss

این مورد از اصطلاحات بازار فارکس با اصطلاح مدیریت ریسک بیشترین ارتباط را دارد. این مورد به شما اجازه می‌دهد تا یک پوزیشن باز را پس از رسیدن به یک قیمت معین از پیش تعیین شده ببندید. این مفهوم از مفاهیم فارکس وقتی مهم می‌شود که قیمت ارز رو به کاهش باشد و برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار ضرر به بار بیاورد؛ در چنین موقعیتی، آن‌ها با توقف ضرر از کاهش ارزش سرمایه خود جلوگیری می‌کنند.

 • دریافت سود Take profit

این دستور نیز مانند دستور قبلی یکی از مفاهیم و اصطلاحات بازار فارکس است که با مدیریت ریسک ارتباط دارد. در اینجا شما یک سود از پیش تعیین شده را در نظر می‌گیرید و وقتی که نرخ ارز به آن رقم رسید، پوزیشن شما بسته می‌شود.

 •  سود و ضرر Profit/Loss

عایدی حاصل از معاملات انجام شده در بازار می‌باشد و یکی از اصطلاحات رایج فاکس نیز به شمار می‌آید که حاصل موقعیت‌های تجاری و معاملات فرد می‌باشد.اصطلاحات بازار فارکس

 • سوآپ swap

سوآپ یکی از اصطلاحات رایج فارکس می‌باشد و به معنی توافقی بین دو طرف در هنگام مبادله ارز خارجی است تا مقدار معینی معادل با پول را خود را در ارزهای مختلف مبادله کنند. در واقع، در این توافق‌نامه که بین دو طرف است، پرداخت اصل مبلغ و سود با یک ارز، برابر با پرداخت و سود آن با ارز دیگری می‌باشد.( جهت آشنایی بیشتر با مفهوم سواپ در فارکس می توانید به مقاله مرتبط مراجعه نمایید )

 • اکسچنج ریت EXCHANGE RATE

وقتی شما ارزی را معامله می کنید در واقع یک ارز را می فروشید و ارز دیگر را می خرید، حال این اصطلاح فارکس یعنی به ازای تعویض ارز اول با ارز دوم چه میزان از ارز دوم به شما اختصاص می یابد.
مثال : نرخ برابری پوند به دلار با نماد GBPUSD 1.189 است یعنی شما به ازای تعویض یک پوند با دلار 1.189 دلار دریافت خواهید کرد.

 • بازار گاوی BULL MARKET

بازار گاوی به بازار صعودی گفته می شود، علت آن نیز این است که حرکات صعودی قیمت مانند شاخ زدن گاو است.

 • بازار خرسی BEAR MARKET

بازار خرسی همانند بازار گاوی به خاطر شباهت حرکت خرس در زمان حمله با بازار نزولی به بازار گفته شده است.

مرحله پیش گشایش بورس چیست ؟ آشنایی با قوانین جدید و خرید در پیش گشایش

اصطلاحات سفارش گذاری در فارکس

 • سفارشات OCC

یکی از اصطلاحات مهم در فارکس و سفارش گیری است، یعنی وقتی یکی از سفارشات جاری و فعال شد الباقی آنها حذف شوند.

 • LOOP

وقتی بازار ما بین محدوده مقاومت و حمایت اسیر شده است، معمولا معامله گران یک سفارش خرید در حمایت و یک سفارش فروش در مقاومت ست می کنند، تا بازار زمانی که از رنج بیرون آمد معامله گر نیز همراه بازار باشد، به این عمل در اصطلاحات سفارش گذاری بازار فارکس LOOP گفته می شود.

 • BROKERAGE FEE

کارمزدی که بروکر در ازای معاملات انجام شده دریافت می کند را به اصلاح فی بروکر می گویند.

 • SETTLEMENT PRICE

آخرین قیمتی که در روز گذشته معامله شده است.

نام مستعار جفت ارزها

اصطلاحات کف بازاری مانند هر بازار دیگری در فارکس هم وجود دارد، اینجا جفت ارز ها به اختصار با اسامی دیگری شناخته می شوند که اسامی تک به تک جفت ارزهای اصلی بازار را برای شما در زیر آورده ایم:

 • FIBBER

EURUSD یورو به دلار

 • GOPHER

USDJPY دلار به ین ژاپن

 • CABLE

GBPUSD پوند به دلار

 • LOONIE

USDCAD دلار به دلار کانادا (معروف به کانادایی)

 • AUSSIE

AUDUSD دلار استرالیا به دلار کانادا

 • SWISSIE

USDCHF دلار به فرانک سویس

 • KIWI

NZDUSD دلار به دلار نیوزلند

PDF اصطلاحات فارکس

دوست خوب می توانید از طریق لینک زیر pdf مقاله اصطلاحات فارکس را به راحتی دانلود کنید و ذخیره داشته باشید:

مقاله اصطلاحات فارکس pdf

سوالات متداول :

جفت ارزهای فارکسCurrency pair چیست ؟

در بازار فارکس، این جفت ارزها هستند که معامله می‌شود؛ در واقع یک ارز خریداری می‌شود و ارز دیگر فروخته می‌شود که با هم نرخ ارز را تشکیل می‌دهند. جفت ارزها، در حقیقت دو ارز متفاوت از یکدیگر می‌باشند که وقتی با هم معامله می‌شوند، ارزش آن‌ها یکسان می‌باشد. جفت ارز‌ها این امکان را می‌دهند تا قیمت یک ارز را با ارز دیگر مقایسه کنید.

بروکر Broker کیست ؟

بروکرها حائز اهمیت هستند. خریداران و فروشندگان برای خرید و فروش ارز در بازار فارکس به کارگزاران محلی یا بروکرها مراجعه می‌کنند. کارگزار فارکس به عنوان یک رابط بین فرد و بازار عمل می‌کند. به طور ساده‌تر، برای یافتن یک خریدار یا فروشنده ارز، می‌توانید به یک بروکر مراجعه کنید و آن‌ها شما را به یک فروشنده یا خریدار وصل می‌کنند.

نرخ ارز مبادله Exchange rate چیست ؟

نرخ ارز یکی از اصطلاحات بازار فارکس است که این امکان را دارد تا با نرخ ارز کشوری دیگر معامله شود.

مشاهده نسخه pdf مقاله

15 دیدگاه برای “آموزش اصطلاحات فارکس به زبان ساده رایگان در 7 دقیقه !!!

 1. اشتراک‌ها: سهام شارپی ( به روز رسانی 05 دی 1401) - shekareravand

 2. اشتراک‌ها: سواپ در فارکس چیست | 0 تا 100 سواپ در فارکس - shekareravand

 3. اشتراک‌ها: اهرم در فارکس چیست؟ - shekareravand

  • شهراد صادقی گفته:

   سلام
   در اصطلاحات فارکس استاپ هانتیگ، یعنی بروکر ها با دستکاری قیمت کاری می کنند که استاپ لاس شما برخورد کند و بعد قیمت به سمتی که شما پیش بینی کرده اید پیش می رود.
   البته این کار در فارکس آنچنان مرسوم نیست و بروکر های بزرگ از این حرکات اجتناب می کنند.

 4. mina salami گفته:

  سلام
  استاد گرامی من یک سوال داشتم، چرا محصولی مثل بیت کوین یا لیر ترکیه اسپرد بالایی دارند به حدی که اصلا صرفه اقتصادی نداره توسط بروکرهای فارکس اون ها رو معامله کنیم؟؟
  ممنون از مقاله عالی اصطلاحات فارکس

  • شهراد صادقی گفته:

   سلام
   در واقع محصولاتی مانند بیت کوین یا لیر ترکیه یا پزو مکزیک، محصولات فرعی بازار هستند و در بازار فارکس معامله نمی شوند بازار فارکس شامل ارزهای اصلی دنیاست.
   لذا بروکر ها مارکت شخصی را برای محصولاتی این چنینی به وجود می آورند و به همین دلیل اسپرد بالایی برای معامله در این بازارها دریافت خواهند کرد.

 5. omidmehrpor گفته:

  سلام
  مقاله فوق العاده ای بود در مورد فارکس، من اصلا با این بازار آشنایی ندارم میشه دوره رایگانی برای فارکس ، اصطلاحات فارکس و نحوه کار این بازار بگذارید.
  چون واقعا دوست دارم در این بازار فعال باشم ممنون از شما

  • شهراد صادقی گفته:

   سلام
   در طی هفته اتی یک pdf از اصطلاحات فارکس براتون تهیه خواهیم کرد و در همین صفحه قرار خواهیم داد.
   ممنون از حسن نظرتون
   در طی ماه آتی نیز حتما دوره ای رایگان به سایت برای فارکس اضافه می شود.

  • arash_admin_seo گفته:

   بله حتما در مورد تعریف دپوزیت در معامله که از اصطلاحات فاندامنتال فارکس است و اطلاعات تکمیلی در آپدیت مقاله توضیحاتی تکمیلی خدمتتون ارائه می شود .

 6. حمیدفاتح گفته:

  میشه یک اصطلاحات فارکس pdf بزارید توی آپدیت جدید که ازش استفاده کنیم و با دانلودش بتونیم همیشه داشته باشیم ؟

 7. farhad akbari گفته:

  شروع دوره فارکس برای من سنگین بود به دلیل اینکه یک مفهوم بین المللی است و کمی ریسک کردن در آن ترس دارد بنابراین با مطالعه آموزش اصطلاحات فارکس به زبان ساده اضطرابم در خصوص آموزش فارکس کمتر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس
Scan the code